Actorul vorbește cu Amalia Enache, într-un interviu realizat în exclusivitate pentru JIDVEI la Cannes 2026, despre prima experiență pe un platou românesc de filmare, colaborarea cu Cristian Mungiu și întoarcerea la rădăcini.

Cannes, mai 2026. Mai era o zi până la premiera mondială Fjord. Filmul avea să fie aplaudat în picioare peste 10 minute și, câteva zile mai târziu, să îi aducă lui Cristian Mungiu al doilea Palme d’Or din carieră. Sebastian Stan nu văzuse încă filmul. În acele ore de dinaintea premierei mondiale, actorul a stat de vorbă cu jurnalista Amalia Enache, în limba română, într-una dintre foarte rarele sale apariții filmate integral în limba țării în care s-a născut.

Rezultatul este poate unul dintre cele mai personale interviuri ale carierei sale: băiatul plecat din Constanța la 8 ani, devenit între timp actor premiat la Festivalul de Film de la Berlin, câștigătorul unui Glob de Aur și nominalizat la Oscar, vorbește despre prima colaborare cu o echipă românească de film și despre tot ce a regăsit acolo: limba, oamenii și un sentiment de acasă pe care nu-l mai trăise de mult.

„Te-ai întors acasă, ești unul din noi“

În Fjord, noul film al lui Cristian Mungiu, Sebastian Stan joacă rolul lui Mihai, tată a cinci copii, într-o poveste de familie, migrație și tensiuni intime. Filmul, în care joacă alături de Renate Reinsve, este primul proiect care l-a adus pe un platou de filmare alături de o echipă românească, iar întâlnirea s-a transformat, dincolo de proiectul cinematografic, într-o întoarcere acasă: