Centrala nucleară de la Zaporojie, pe 1 ianuarie 2024. FOTO: east2west news / WillWest News / Profimedia
Centrala nucleară ucraineană de la Zaporojie, aflată sub control rus, a fost reconectată sâmbătă la rețea, la aproape trei zile după ce și-a pierdut în întregime alimentarea electrică externă în urma unui atac asupra unui post electric, a anunțat Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează AFP, conform Agerpres.
Curentul electric a fost restabilit după reparații făcute pe o linie de alimentare de rezervă, grație unui armistițiu local, a precizat AIEA pe rețeaua socială X.
În perioada întreruperii alimentării cu energie electrică de la rețeaua externă, centrala nucleară, cea mai mare din Europa, a trebuit să recurgă la generatoare diesel de rezervă pentru a furniza energia necesară răcirii reactoarelor, a explicat AIEA.
Aceasta a fost a 19-a oară de la invadarea Ucrainei de către Rusia în februarie 2022 când centrala ucraineană a pierdut întreaga alimentare cu energie electrică de la rețeaua externă.













