Centrala nucleară din Zaporojie – cea mai mare din Europa – a pierdut orice alimentare electrică externă în noaptea de miercuri spre joi din cauza unei lovituri asupra unei substaţii electrice de rezervă, a anunţat joi dimineaţa Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA), citată de agenția de știri AFP, informație preluată de Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

Această pierdere a ultimei linii externe, de 330 kV, intervine în timp ce urmau să fie efectuate reparaţii la linia principală de 750 kV, deconectată din 24 martie, subliniază gardianul siguranţei nucleare într-un mesaj pe platforma X.

„Această ultimă pierdere a alimentării externe subliniază o dată în plus fragilitatea extremă a reţelei electrice şi pericolele permanente pentru siguranţa nucleară în timp de război”, a declarat directorul general al AIEA, Rafael Grossi, făcând din nou apel la „reţinere militară” pentru a se evita un accident nuclear.

Este pentru a 19-a oară de la începutul invaziei ruse în Ucraina în februarie 2022 când această centrala ucraineană, trecută sub control rusesc, pierde orice alimentare electrică externă, subliniază AIEA, ale cărei echipe asigură aici o prezenţă permanentă din septembrie 2022.