Centrala nucleară ucraineană de la Zaporojie, aflată sub control rus, a fost reconectată sâmbătă la reţea, la aproape trei zile după ce şi-a pierdut în întregime alimentarea electrică externă în urma unui atac asupra unui post electric, a anunţat Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA), informează agenția de știri AFP.

- articolul continuă mai jos -

Curentul electric a fost restabilit după reparaţii făcute pe o linie de alimentare de rezervă, graţie unui armistiţiu local, a precizat AIEA pe reţeaua socială X, transmite Agerpres.

În perioada întreruperii alimentării cu energie electrică de la reţeaua externă, centrala nucleară, cea mai mare din Europa, a trebuit să recurgă la generatoare diesel de rezervă pentru a furniza energia necesară răcirii reactoarelor, a explicat AIEA.

Aceasta a fost a 19-a oară de la invadarea Ucrainei de către Rusia în februarie 2022 când centrala ucraineană a pierdut întreaga alimentare cu energie electrică de la reţeaua externă.