Nový systém jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele sliboval firmám snížení byrokracie, zatím ho ale provázejí spíše problémy. Údajů se paradoxně sbírá více než dříve, zadaná data nelze ověřit a občas se chybně propisují, navíc už došlo k úniku osobních údajů.Programátory IT firem, které podnikům dodávají mzdový a účetní software, teď sužují problémy. Většinu práce jim zabírají úpravy kvůli novému státnímu systému, přes nějž musí přes 370 tisíc tuzemských zaměstnavatelů každý měsíc hlásit různé údaje o pracovnících, výdělcích, daních či odvodech.

Takzvané jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele (JMHZ) ministerstvo práce a sociálních věcí rozběhlo letos v dubnu. Od té doby dodavatelé mzdových programů musí prakticky nepřetržitě zapracovávat opravy, které ministerstvo v novém systému provádí. „Jak se na to díváme? Se zoufalstvím,“ říká konzultantka brněnské IT firmy Keloc CS Lenka Hánlová a dává příklad z praxe.

„Začátkem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jste předplatitel?