NAPOJNICE su u mnogim zemljama nepisano pravilo, no rijetko gdje izazivaju potpuno jednaka očekivanja. Negdje se smatraju gotovo obaveznim dijelom izlaska u restoran, negdje su samo znak zahvalnosti za posebno dobru uslugu, a negdje ih gosti ostavljaju tek povremeno, najčešće zaokruživanjem računa. U Hrvatskoj napojnica formalno nije obavezna, ali se u ugostiteljstvu, taksijima, hotelima i drugim uslužnim djelatnostima često doživljava kao lijepa gesta.
Upravo zato turistički vodiči i strani mediji često objašnjavaju posjetiteljima koliko je u Hrvatskoj uobičajeno ostaviti. Njemački t-online ovih je dana objavio savjete za turiste koji se pitaju kako se ponašati u restoranima, kafićima, taksijima i hotelima tijekom odmora u Hrvatskoj.
Njemački medij popisao kolika je napojnica pristojna za koju uslugu u Hrvatskoj
"Hrvatska je poznata po gostoljubivosti, a davanje napojnice dio je te kulture i način iskazivanja zahvalnosti za dobru uslugu. Iako ne postoje stroga pravila, a visina napojnice ovisi o vama, mali znak pažnje u restoranu, taksiju ili hotelu uvijek je dobrodošao i potiče izvrsnost u usluzi. Davanje napojnice u Hrvatskoj stoga nije samo financijska transakcija, već i uvid u lokalne običaje", piše t-online.







