AMERIČKI restorani u gradovima domaćinima Svjetskog nogometnog prvenstva 2026. godine planiraju uvesti obavezne napojnice kako bi se prilagodili međunarodnim posjetiteljima koji nisu upoznati s američkom kulturom davanja napojnica.
Budući da se konobari i barmeni u SAD-u uvelike oslanjaju na napojnice jer su im osnovne plaće niže od zakonskog minimuma, ugostitelji žele osigurati da njihovi zaposlenici budu adekvatno plaćeni tijekom prvenstva koje bi, prema najavama, moglo biti najskuplje u povijesti. Ovaj potez dolazi u trenutku kada su navijači već suočeni s astronomskim cijenama letova, smještaja i ulaznica, piše The Independent.
Različiti pristupi u gradovima domaćinima
Očekujući dolazak milijuna stranih gostiju, neki restorani planiraju uključiti napojnicu u ukupan iznos računa. Primjerice, T's Brunch Bar u Atlanti povećat će svoju već postojeću automatsku napojnicu s 18 na 20 posto.
"Nije da je to nešto loše, ali ljudi iz drugih kultura jednostavno ne ostavljaju napojnice", izjavila je za Fox 5 Atlanta vlasnica restorana Teneshia Murray Butler. "U drugim zemljama na to nisu navikli i zato nemaju običaj davati napojnice."









