Guvernul italian dorește să schimbe denumirea unității internaționale de măsură a tensiunii electrice din „volt” în „volta”, pentru a-i aduce un omagiu pionierului italian al electricității, Alessandro Volta, la două secole după moartea sa, notează Politico.

Volta, căruia i se atribuie inventarea bateriei electrice și descoperirea metanului, a dat numele unității de măsură „volt”, însă într-o formă anglicizată.

- articolul continuă mai jos -

Acum, guvernul de dreapta al prim-ministrului Giorgia Meloni dorește să îi redea caracterul italian prin reintroducerea literei „a” de la finalul numelui.

Potrivit autorităților de la Roma, „propunerea italiană face parte dintr-un efort mai amplu de promovare a patrimoniului științific al țării și a rolului Italiei în marile inițiative internaționale de inovare tehnologică”.