Junta militară aflată la conducerea statului Burkina Faso a anunțat vineri ruperea relațiilor diplomatice cu fosta putere colonială, Franța, acuzând Parisul că acționează împotriva intereselor sale și că sprijină rețele subversive și grupări militante din regiunea Sahel. Decizia marchează o nouă etapă în distanțarea autorităților de la Ouagadougou față de aliații occidentali, după ce căpitanul Ibrahim Traoré a preluat puterea prin lovitura de stat din 2022, transmite France24.

- articolul continuă mai jos -

Regimul militar condus de căpitanul Ibrahim Traoré, aflat la putere după lovitura de stat din septembrie 2022, promovează o politică represivă față de vocile critice și ostile față de statele occidentale, în special față de Franța.

„Guvernul Burkina Faso informează prin prezenta comunitatea națională și internațională că a decis să rupă relațiile diplomatice cu Franța, începând de astăzi, 26 iunie 2026”, se arată într-un comunicat citit la televiziunea națională a statului vest-african.

Junta a acuzat, de asemenea, Franța că urmărește „ambiții neocoloniale, demonstrate prin sprijinul activ acordat rețelelor subversive și teroriștilor care aruncă țara noastră și regiunea Sahel în doliu”.