To upały to nie chwilowa anomalia, ale nowa rzeczywistość. Co gorsza, w naszej części Europy ocieplenie postępuje szybciej, niż wynosi średnia światowa - mówi w rozmowie z "Wyborczą" Radosław Gawlik.

Radosław Gawlik, prezes Eko-Unii i były wiceminister środowiska: - Zacznijmy od tego, że upały przestają być wyjątkowym zjawiskiem. Stają się czymś normalnym i musimy się do nich przystosować.

W przypadku osób pracujących na zewnątrz warto rozważyć zmianę organizacji dnia. Moim zdaniem, powinniśmy przejmować rozwiązania znane z krajów południowej Europy czy Afryki, gdzie funkcjonuje model zbliżony do sjesty. Praca odbywa się rano, do około godziny 10-11; później następuje przerwa na czas największego upału, a obowiązki wracają po południu lub wieczorem, kiedy temperatura jest niższa.

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Materiał promocyjny