U HRVATSKU je stigao i već neko vrijeme traje prvi ovogodišnji toplinski val. Visoke temperature očekuju nas i u idućim danima, zbog čega je Državni hidrometeorološki zavod izdao niz upozorenja. Kakvo nas vrijeme očekuje u idućim danima, ali i tijekom cijelog ljeta otkrio je u intervjuu za Media servis glavni ravnatelj Državnog hidrometeorološkog zavoda Ivan Güttler.
Zbog iznimno visokih temperatura DHMZ je izdao crveno upozorenje za veći dio obale, dok je za ostatak zemlje na snazi žuto upozorenje. Vrhunac toplinskog vala očekuje se tijekom vikenda i početkom idućega tjedna.
"Međutim, kako budemo išli u dane vikenda, subota, nedjelja i ponedjeljak, tako ćemo i u ostalim regijama dizati upozorenja na narančasto i crveno. Ta upozorenja znače da je potreban pojačan oprez u aktivnostima tijekom boravka vani. Same temperature će mjestimice doći do 39 stupnjeva i tako barem do ponedjeljka."
Upitali su ga i je li u Hrvatskoj već zabilježen neki temperaturni rekord.
"Ne, možemo reći da, kada govorimo o najvišoj ikad izmjerenoj temperaturi u Hrvatskoj, ona je bila 1981. u kolovozu u Pločama, 42,8 stupnjeva. Čisto za usporedbu, u Europi ikada najviša izmjerena temperatura je 48,8 stupnjeva, prije nekoliko godina, u kolovozu 2021. na jugu Sicilije. Mi smo još daleko od tih brojeva, ali puno je spornije što su visoke temperature i toplinski valovi koje mjerimo danas, za razliku od prethodnih desetljeća, puno dulji."






