RAVNATELJ Državnog hidrometeorološkog zavoda Ivan Guttler upozorio je da će temperature u Hrvatskoj rasti do kraja tjedna, a toplinski val mogao bi potrajati i do kraja lipnja. Zbog visokih temperatura i mogućih grmljavinskih nevremena, DHMZ je izdao žuta i narančasta upozorenja za veći dio zemlje. Guttler je naglasio da su najveća opasnost visoke temperature koje mogu ugroziti ljudsko zdravlje, piše N1.
Državni hidrometeorološki zavod izdao je za danas dva tipa upozorenja. Za zagrebačku, riječku i osječku regiju na snazi su žuta upozorenja zbog mogućeg grmljavinskog nevremena, dok su za dubrovačku, splitsku i riječku regiju izdana narančasta upozorenja zbog visokih temperatura.
"Hrvatska je srećom zasad u rubnoj zoni ovog toplinskog vala, drugog po redu većeg toplinskog vala koji je zahvatio zapad Europe. Najveći problem predstavljaju visoke temperature koje mogu ugroziti ljudsko zdravlje", istaknuo je Guttler.
"U Hrvatskoj ne očekujemo temperature iznad 40 stupnjeva"
Upozorio je da se problemi mogu pojaviti i s infrastrukturom, ali su posljedice najveće za zdravlje ljudi te ponovio apel da se djeca ne ostavljaju u automobilima jer se temperature u njima mogu popeti i do životno opasnih 50 stupnjeva.






