Grecia a devenit prima națiune din lume care a integrat o rețea dedicată de sateliți în sistemul său național de stingere a incendiilor, potrivit agenției de știri AP, citate de Mediafax.
Patru sateliți de mărimi mici au fost lansați pe orbită joasă în luna mai. Este un model pentru continent, în timp ce Europa se grăbește spre o independență mai largă în tehnologia spațială.
- articolul continuă mai jos -
Construiți de o companie germană, sateliții sunt echipați cu senzori termici. Aceștia sunt concepuți pentru a semnala incendii noi de până la patru metri lățime. Noua tehnologie depășește sateliții tradiționali, care pot detecta doar incendii de dimensiunea unei nave de croazieră, potrivit sursei.
Incendiile reprezintă o provocare unică în Grecia, cu continentul său muntos, arid ca iasca, și peste 100 de insule locuite.










