A PDSZ Facebook-bejegyzésében azt írja, hogy a Nemzeti Pedagógus Kar létezése önmagában is alapvető elvi kérdés. Emlékeztetnek arra, hogy a szakszervezetek és egyre több szakmai szervezet régóta kezdeményezi az NPK megszüntetését, mert szerintük nincs szükség „államilag létrehozott, felülről szervezett korporatív testületekre”.Szerintük, ha a kormány valóban kíváncsi a pedagógusok szakmai véleményére, akkor azokat a szakmai szervezeteket és szakszervezeteket kellene bevonnia az egyeztetésekbe, amelyek alulról szerveződtek, tényleges szakmai munkát végeznek, és évek óta képviselik a pedagógusokat.A kérdőív módszertanát is kifogásoljákA szakszervezet szerint az sem világos, milyen következtetések vonhatók le egy olyan kérdőívből, amelyet – állításuk szerint – gyakorlatilag bárki, akár többször is kitölthet. „Egy ilyen eljárás sem szakmailag, sem módszertanilag nem alkalmas arra, hogy valós képet adjon a pedagógusok álláspontjáról” – írják.A PDSZ azt is kifogásolja, hogy a kérdőív egyik válaszlehetősége szerintük azt sugallja, hogy a pedagógusoknak arról kellene dönteniük, szükség van-e önkéntes szakmai szervezetekre.Egy demokratikus országban nem kérdőíveken döntjük el, hogy lehetnek-e önkéntes szakmai közösségek. Ha pedagógusok szakmai szervezetet akarnak létrehozni, akkor létrehozzák– fogalmaz a szakszervezet.Korábban a pedagóguskamara terve is szóba kerültA PDSZ felidézte, hogy néhány nappal korábban, az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumban tartott egyeztetésen arra is rákérdeztek, napirenden van-e még egy pedagóguskamara létrehozásának terve. Tájékoztatásuk szerint az államtitkárság részéről Lányi Marietta azt közölte, hogy ilyen elképzelés már nincs napirenden. A szakszervezet szerint ezért még kevésbé érthető, mi a most kiküldött kérdőív célja.„A pedagógusoknak nem látszatkonzultációkra, hanem valódi párbeszédre van szükségük. Nem előre kialakított keretek között feltett kérdésekre, hanem arra, hogy a döntéshozók végre meghallják azokat, akik nap mint nap az iskolákban dolgoznak” – írják.A PDSZ szerint a szakmai érdekképviseletet nem kérdőívekkel kell megteremteni, mert az már jelenleg is létezik. Álláspontjuk szerint a döntéshozóknak inkább azokra a szakmai szervezetekre és szakszervezetekre kellene figyelniük, amelyek már most is a pedagógusok érdekeit képviselik.Horváth Péter: „Várjuk, hogy mi lesz a minisztérium döntése”A Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnöke szerint a szervezet nem alulról szerveződő civil kezdeményezésként jött létre, ugyanakkor továbbra is szükség lenne egy országos szakmai testületre. Az NPK jövője jelenleg bizonytalan, miközben a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a szervezet megszüntetését sürgeti.