Coreea de Sud va extinde rapid capacitățile sale de operare și combatere a aparatelor aeriene fără pilot pentru a contracara amenințările venite din partea Coreei de Nord, inclusiv prin instruirea a 500.000 de „războinici ai dronelor” și distribuirea a zeci de mii de sisteme fără pilot către unitățile aflate în prima linie, a anunțat vineri Ministerul Apărării de la Seul, informează Reuters.

Potrivit planului anunțat, armata sud-coreeană va produce până în 2029 aproximativ 110.000 de drone destinate forțelor terestre, navale, aeriene și infanteriei marine, obiectivul fiind ca aceste aparate să devină echipamente standard pentru fiecare soldat.

„Dronele nu ar mai trebui să fie echipamente utilizate doar de un număr limitat de unități, ci un instrument universal de luptă”, a declarat ministrul Apărării, Ahn Gyu-back. Oficialul a adăugat că dronele ar trebui folosite de trupe ca o „a doua armă personală”.

Ministrul sud-coreean al Apărării a precizat că toate componentele vor fi produse în țară, fără utilizarea pieselor provenite din China, pe fondul preocupărilor legate de securitate.

„Dronele schimbă fundamental natura războiului”