Prezident i premiér chtějí být v čele delegace na summit NATO v Ankaře a oba se chtějí zúčastnit i neformální večeře se světovými lídry. V klíčových otázkách a odpovědích popisujeme, jaké mají oba tábory plány, co na sebe vzájemně chystají a co všechno se nyní v zákulisí rodí.Deník N mluvil s osmi lidmi z okolí vlády, Hradu i Severoatlantické aliance, kteří popsali, jaké plány nyní ve Strakově akademii i v prezidentově okolí vznikají a co všechno oba čeští lídři plánují, aby si vzájemně sebrali vítr z plachet.
Vláda chce v pondělí rozhodnout, jakou roli Pavel na summitu přesně sehraje, prezident naopak tvrdí, že protokolárně musí být hlavou delegace on a že jedině on sám rozhodne, čeho se chce a nechce účastnit.
Kdo bude hlavou delegace?
Plány prezidenta i vlády jsou v tomto směru zatím zcela odlišné. Petr Pavel médiím sdělil, že vedoucím delegace je automaticky prezident. Už dříve popsal, že v rámci kompromisního návrhu by mohl jít jen na neformální večeři v první den summitu, zatímco na formální jednání druhý den by šel premiér.
Naopak ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) trvá na tom, že šéfem delegace zůstane předseda vlády Andrej Babiš (ANO). S tímto plánem podle informací redakce nadále počítá i sám premiér.
















