Česko zavedlo právní úpravu provozu automobilů s autopilotem. Jejím důležitým důsledkem je, že v některých případech nenese zodpovědnost za dopravní přestupek nebo nehodu řidič, ale výrobce auta či provozovatel systému. Takové auto si však zatím u nás nekoupíte.Novela zákona o silničním provozu, kterou připravilo ministerstvo dopravy, povoluje provoz vozidel s podmíněnou automatizací. V tomto režimu je auto ovládáno počítačovým systémem, řidič však musí být připraven řízení převzít.

Podle mezinárodní stupnice SAE se jedná o třetí úroveň automatizace, tedy SAE L3, která se nazývá podmíněná automatizace (conditional automation). Nejde ještě o plně autonomní vozidla (bez řidiče), ale už se připouští občasná jízda v automatickém režimu.

Z právního hlediska je podstatný rozdíl v tom, že u nižších úrovní automatizace je za jízdu vždy zodpovědný řidič. Během používaní SAE Level 3 však dochází k situacím, kdy se automobil ovládá samočinně.

„Zásadní změna nespočívá jen v ‚povolení autopilota‘, ale především ve snaze zabránit tomu, aby řidič nesl právní odpovědnost za chování vozidla, které už fakticky neovládá,“ uvedl na svém webu právník Ondřej Preuss, zakladatel online služby Dostupnyadvokat.cz.