Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat că în perioada iunie 2025-iunie 2026, România a atins un record în ce privește absorbția de bani europeni într-un interval de 12 luni. Cea mai mare parte reprezintă foduri de coeziune, însă Pîslaru crede că sunt motive de optimism și în ceea ce privește PNRR.

„Anul de 10: am atras în România 10 miliarde euro bani europeni într-un singur an (iunie 2025 → iunie 2026). Este un record absolut pe fonduri europene atrase vreodată în 12 luni consecutive”, a scris Dragoș Pîslaru, într-o postare pe Facebook.

„În acest an, am triplat absorbția pe fondurile de coeziune: de la 3.279.387.099 Euro anul trecut la 10.418.362.085 Euro astăzi, adică +7.138.974.986 Euro. După ce ne-am obișnuit să fim mereu ultimii în toate clasamentele, România este astăzi pe locul 2 în Uniunea Europeană la sume nete absorbite”, a continuat ministrul.

În actualul cadru financiar ar UE, contractarea a atins pragul de 97%, Pîslaru susținând că se va ajunge chiar la 100%.

„Pe PNRR, am atras sume brute de 2.620.279.973 Euro pe cererea de plată nr. 4 + 350.692.010 Euro pe cerea de plată nr. 3 = 2.970.971.983 Euro. Avem perspectiva să ajungem la 95% absorbție pe PNRR și, cu responsabilitate politică și guvernamentală, vom reuși acest lucru”, a adăugat Dragoș Pîslaru.