IAKO dio izmjena Zakona o lovstvu vide pozitivnima, oporba je danas bila složna da predloženo rješenje u konačnici nije dobro, posebno u dijelu koji se tiče isplate naknade štete od divljači vozačima i poljoprivrednicima, dok iz HDZ-a poručuju da se podiže razina sigurnosti u lovu.
Većina opozicijskih zastupnika pozitivnim u predloženom rješenju ocjenjuje davanje prednosti domicilnim udrugama i prethodnim koncesionarima pri dodjeli lovišta u zakup, produljenje zakupa na 20 godina, decentralizaciju kojom županije dobivaju više sredstava u raspodjeli prihoda od lovozakupnina te ograničenje cijena zakupa.
Svi su podržali novinu uvođenja posebnog programa osposobljavanja i polaganja ispita iz balistike i rukovanja lovačkim oružjem, što će biti uvjet za pristupanje lovačkom ispitu. S druge strane, klubovi Možemo, Mosta, ali i vladajućeg HSLS-a ne smatraju dobrim davanje prednosti pri dodjeli lovišta.
"Poruka je jasna: ako vam divljač uništi auto ili usjeve, krivi ste si sami"
"Podržavamo one dijelove zakona koji povećavaju pravnu sigurnost, jačaju decentralizaciju i potiču dugoročna ulaganja, ali upozoravamo da se ne smije odustati od načela tržišnog natjecanja jednakih mogućnosti za sve", kazao je Darko Klasić (HSLS).







