Jucătorii de tenis vor protesta la Wimbledon prin limitarea aparițiilor în fața presei. Ei cer premii mai mari, deși organizatorii au anunțat deja o creștere a fondului de premiere, transmite Mediafax.
Vedetele tenisului vor limita la 15 minute aparițiile în fața presei la Wimbledon, în prima săptămână a turneului. Măsura face parte dintr-un protest prin care jucătorii cer premii mai mari, deși organizatorii au anunțat deja o creștere de 20% pentru acest an, informează Financial Times.
- articolul continuă mai jos -
Jucătorii și jucătoarele ar urma să înceapă „campania de protest prin acțiune directă” la conferința de presă de dinaintea turneului, programată în acest weekend, potrivit unui comunicat publicat miercuri seară.
Jucătorii cer 15% din veniturile turneului











