EUROPSKI čelnici potvrdili su danas svoju predanost jačem obrambenom partnerstvu uoči summita NATO-a sljedećeg mjeseca u Ankari, nakon niza svađa s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i napetosti među europskim zemljama. Također su se oprostili od odlazećeg britanskog premijera Keira Starmera, nakon što je ovog tjedna najavio da će odstupiti s dužnosti usred rastućeg nezadovoljstva u svojoj stranci.
Njemački kancelar Friedrich Merz, koji je pozvao čelnike Velike Britanije, Francuske, Italije i Poljske u Berlin, rekao je da će summit NATO-a 7. i 8. srpnja biti trenutak da se pokaže odlučnost Europe da preuzme snažniju vodeću ulogu u obrani. "Želimo obnoviti Savez. Jačamo njegov europski stup", rekao je Merz.
U zajedničkoj izjavi saveznici su potvrdili "nepokolebljivu predanost euroatlantskoj sigurnosti i transatlantskoj vezi". Merzov poziv u Berlin uslijedio je nakon nekoliko incidenata koji su otkrili napetosti oko obrambenih i sigurnosnih pitanja među glavnim europskim partnerima.
U posljednje vrijeme je bilo poteškoća
Berlin i Pariz odustali su od svog dugo odgađanog zajedničkog projekta s borbenim zrakoplovima FCAS zbog strateških i upravljačkih neslaganja, što naglašava poteškoće s kojima se Europa suočava u udruživanju snaga kako bi obnovila svoju obranu, dok se Trump sve više udaljava od NATO-a.










