FRANCUSKA je zbog sve viših temperatura prisiljena preispitati svoju dugogodišnju suzdržanost prema klimatizaciji, jednom od mogućih odgovora na klimatske promjene. Ovog tjedna ponovno je buknula rasprava o "la clim", kako Francuzi zovu klimatizaciju, pri čemu populistička desničarka Marine Le Pen poziva na masovnu ugradnju subvencioniranih uređaja, dok tradicionalno neskloni Zeleni priznaju da bi određena razina klimatizacije sada mogla biti neizbježna.
Trenutno je stopa korištenja klima-uređaja u Francuskoj niska, sa samo 25 posto kućanstava koja ih posjeduju. Usporedbe radi, u Španjolskoj i Italiji taj je udio 50 posto, a u SAD-u i Japanu doseže 90 posto. Brojne francuske bolnice i škole također nemaju klima uređaje.
Tisuće škola morale su se zatvoriti ovog tjedna, a medicinsko osoblje žali se na uvjete koji brzo postaju nepodnošljivi. S temperaturama koje se približavaju 40 °C - utorak je bio najtopliji dan u Francuskoj otkad postoje mjerenja - došlo je do navale na kupnju prijenosnih klima-uređaja, kako bi djeca mogla odslušati barem nekoliko sati nastave ili kako bi stanari u zagušljivim stanovima preživjeli noć.
Zeleni ublažavaju stav
Čini se da dugogodišnji protivnici klimatizacije, uglavnom s ekološke ljevice, sve više uviđaju da će ona neizbježno biti dio odgovora zemlje na globalno zagrijavanje. Ovog je tjedna čelnica stranke Ekolozi, Marie Tondelier, prekršila svojevrsni tabu izjavivši da će klimatizacija biti nužna u školama i bolnicama.













