Banca Națională a României retrage treptat din circulație bancnotele uzate și le înlocuiește cu exemplare noi, ușor diferite față de cele cu care ne-am obișnuit.

BNR desfășoară periodic operațiuni de înnoire a stocului de bancnote aflate în circulație, retragând exemplarele deteriorate sau uzate și înlocuindu-le cu bancnote proaspăt tipărite. Procesul face parte din responsabilitățile legale ale băncii centrale de a asigura un numerar de calitate în economie.

„Banca Naţională a României pune în circulaţie bancnote în cupiuri de: 1 leu, 5 lei, 10 lei, 20 lei, 50 lei, 100 lei, 200 lei şi 500 lei, care au imprimată pe avers data de „1 februarie 2026” şi care poartă semnătura guvernatorului Băncii Naţionale a României şi a noului casier central, Mugur Tolici”, arată un comunicat al BNR.

Jurnalistul Dan Popa trimite în fiecare joi dimineață newsletterul „EconoMix”. Dacă te interesează finanțele personale și vrei să primești recomandări economice, te poți abona aici:

Abonează-te