Legalább fél évre leállt a moszkvai olajfinomító, amelyet a múlt héten az ukránok drónokkal támadtak, és súlyos károkat okoztak – írja a Reuters.„Legalább fél évbe fog telni a helyreállítás” – mondta a hírügynökség egyik orosz forrása. Kijev az elmúlt hónapokban fokozta az orosz energetikai infrastruktúra elleni támadásait nagy hatótávolságú drónokkal.A többször is támadott moszkvai üzem 2024-ben 11,6 millió tonna olajat dolgozott fel, ebből 2,9 millió tonna benzint és 3,2 millió tonna dízelt állítottak elő. A kormány július végéig megtiltotta az üzemanyag exportját, vagyis készleteket próbálnak felhalmozni a nyári időszakra, amikor az autózási igény a legnagyobb az országban. https://hvg.hu/gazdasag/20260623_uzemanyagtermeles-hiany-import-ukran-tamadasok-oroszorszagA finomítók elleni támadások miatt Oroszország több régiójában is üzemanyaghiány lépett fel – a Krímben a legsúlyosabban –, és bekövetkezett az, ami korábban elképzelhetetlen volt: lehetséges, hogy üzemanyagot kell importálniuk.A Krímben nemcsak üzemanyag, de már áram sincs a dróntámadások miatt. Áramellátás nélkül maradt szerdán Szevasztopol, illetve Herszon megye összes körzete is.Nyitóképünkön az ukrán támadás a moszkvai olajfinomító ellen. Fotó: Volodimir Zelenszkij / X