Republica Moldova nu prelungește starea de alertă în sectorul energetic, care a expirat marți, în pofida existenței în continuare a unor riscuri privind aprovizionarea, transmite MEDIAFAX.

Ministerul Energiei de la Chișinău a anunțat miercuri că starea de alertă, instituită în contextul riscurilor regionale care au afectat securitatea aprovizionării cu energie electrică și produse petroliere, a expirat în 23 iunie și nu va fi prelungită.

- articolul continuă mai jos -

Cu toate acestea, oficialii de la Chișinău admit că se mențin unele riscuri în ceea ce privește aprovizionarea.

„Decizia a fost luată în urma analizei evoluțiilor recente de pe piața energetică inclusiv în context regional, și are drept scop revenirea la funcționarea deplină a mecanismelor pieței energiei electrice și pieței produselor petroliere, în pofida menținerii în continuare a unor riscuri privind aprovizionarea”, a transmis Ministerul Energiei.