Az ENSZ atomenergia-ügynökségének vezetője szerint Iránnak el kell fogadnia a nemzetközi ellenőrök visszatérését a nukleáris létesítményeibe, hiába próbálják ezt egyes vezetők utólag relativizálni. Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) főigazgatója Japánban arról beszélt: az Egyesült Államok és Irán között a múlt héten létrejött előzetes megállapodás egyértelműen rögzíti, hogy a nukleáris anyagokkal és létesítményekkel kapcsolatos tevékenységeket az IAEA felügyelete mellett kell végrehajtani – számolt be róla a BBC.
Fotó:
-/AFP
„Az ellenőrzések meg fognak történni” – mondta Grossi, hozzátéve, már dolgoznak a részleteken, vagyis azon, hogy mikor, milyen eljárásrend szerint és pontosan mely helyszíneken jelenhetnek meg a szakembereik.
A kérdés az elmúlt napokban komoly vitát váltott ki Washington és Teherán között. J. D. Vance amerikai alelnök hétfőn még arról beszélt, hogy Irán beleegyezett az IAEA-ellenőrök visszatérésébe. Másnap az iráni külügyminisztérium már azt közölte, hogy erről nem született részletes megállapodás, és nem tervezik, hogy hozzáférést adjanak a nukleáris létesítményekhez, amelyeket a tavalyi amerikai légicsapások értek.










