LJETNE vrućine u Europi postaju brutalne. Golemi toplinski valovi prže kontinent, a milijuni ljudi bore se s rekordnim temperaturama koje ni noću ne padaju ispod 30 stupnjeva Celzijusa. Ipak, unatoč nesnošljivim žegama, rashladni uređaji u europskim domovima i dalje su prava rijetkost, piše američki CNN. Dok se Amerikanci hlade u debelom hladu, Europljani su prisiljeni preživljavati uz pomoć običnih ventilatora, obloga s ledom i hladnih tuševa, ističe američki medij.
Brojke najbolje pokazuju kolika je razlika između dva kontinenta. Dok u Sjedinjenim Državama gotovo 90 posto kućanstava ima ugrađenu klimu, u Europi taj postotak iznosi tek oko 20 posto. U nekim razvijenim zemljama situacija je još gora – u Velikoj Britaniji klime ima jedva pet posto domova, dok u Njemačkoj ta brojka pada na mizernih tri posto. Kako klimatske promjene donose sve ranije i smrtonosnije toplinske valove, Amerikanci se opravdano pitaju zašto bogate europske države toliko bježe od hlađenja.
Galerija
Klime su dugo bile luksuz, a ne potreba
Glavni razlog krije se u povijesti. Veći dio Europe, pogotovo sjeverni, povijesno jednostavno nije imao potrebe za hlađenjem. "U Europi nemamo tradiciju ugradnje klima-uređaja jer do donedavno za tim nije bilo stvarne potrebe", objašnjava za CNN Brian Motherway iz Međunarodne agencije za energiju (IEA). Toplinski valovi su se događali i prije, ali nikada nisu trajali ovoliko dugo niti su dosezali ovako ekstremne temperature.










