La trei luni după o condamnare fără precedent într-un caz similar, YouTube a ajuns la o înţelegere amiabilă – cu o sumă confidenţială – cu un adolescent american de 15 ani care a acuzat platforma Google şi alte reţele sociale că i-au afectat sănătatea mintală, transmite miercuri agenția de știri AFP, citată de Agerpres.
„Acest caz a fost soluţionat pe cale amiabilă şi continuăm să ne concentrăm pe dezvoltarea de produse adaptate vârstei utilizatorilor şi de controale parentale, pe măsura acestui angajament”, a declarat pentru AFP José Castaneda, purtător de cuvânt al Google, confirmând acordul dezvăluit marţi de BBC.
- articolul continuă mai jos -
„Decizia YouTube de a soluţiona acest caz înainte de a ajunge în faţa unui juriu vorbeşte de la sine”, au reacţionat avocaţii reclamantului, John Morgan şi Emily Jeffcott.
Conducătorii acestor companii „elaborează de ani de zile strategii pentru a atrage copiii încă de la vârste fragede” prin intermediul unor funcţii „insidioase”, precum redarea automată (autoplay) şi derularea continuă (infinite scroll), cu scopul de „a-şi spori profiturile în detrimentul sănătăţii mintale a tinerilor noştri”, au adăugat ei.










