Az idén másodszor – de ezen a néven először – vb-szereplő Kongói DK második csoportmeccsére, a szerda hajnalban játszott Kolumbia elleni mérkőzésre megérkezett a helyszínre Michel Kuka Mboladinga, vagy ahogyan a szurkolók emlegetik, Lumumba Vea is. Ő az afrikai válogatottnak olyan ikonikus szurkolója, mint például a spanyoloknak volt a tavaly májusban elhunyt „dobos” Manolo.

Azzal a különbséggel, hogy Mboladinga/Lumumba Vea nem zenél meccs közben, épp ellenkezőleg, gyakorlatilag szoborként állja végig a kilencven percet (plusz hidratációsnak mondott szünetek, plusz hosszabbítások). Méghozzá mindig ugyanabban az öltözékben, piros zakóban és nyakkendőben, sárga ingben, kék nadrágban. Ezzel és a testtartásával, amivel végigállja a meccseket, Patrice Lumumbának, hazája első szabadon választott, majd egy későbbi véreskezű diktátor által megpuccsolt és kivégzett elnökének állít emléket (Lumumbát a Kongói DK fővárosában, Kinshasában lévő szobrán pont ilyen pózban örökítették meg).

Fotó:

ULISES RUIZ/AFP

Lumumba Vae a 2025-ös Afrikai Nemzetek Kupájában tűnt fel a lelátókon ebben az öltözékben és testtartásban (a csapatát akkor a nyolcaddöntőben Algéria ejtette ki). A mostani vb első meccsén még nem tudott ott lenni, mert a Kongói DK-ból beutazókat szigorú korlátozásokkal sújtják az országban tomboló, és már több mint 250 ember halálát okozó ebolajárvány miatt.