Valul de căldură extremă care afectează vestul și centrul Europei ajunge și în România, iar până la sfârșitul săptămânii temperaturile vor depăși pragul caniculei, a anunțat miercuri dimineață Florinela Georgescu, director de prognoză al ANM, la Digi24.
ANM a emis miercuri noi alerte cod galben de caniculă, ce vizează mare parte din țară, până joi seară, dar și o alertă de furtuni. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade.
Căldura extremă pune probleme în mai multe țări europene. În Franța, 40 de persoane s-au înecat în timp ce înotau să se răcorească, iar în UK a fost emisă o rară alertă cod roșu de caniculă.
„În zilele viitoare așteptăm ca valul de căldură care afectează acum partea de vest și de centru a continentului să se extindă și în regiunile țării noastre”, a anunțat Florinela Georgescu, director de prognoză al ANM, la Digi24.
„Deocamdată, astăzi, temperaturile cele mai ridicate se vor înregistra în Crișana, în partea de nord a Banatului, în Maramureș, nord-vestul Transilvaniei, unde temperaturile urmează să atingă 34, poate izolat 35 de grade, dar vremea călduroasă se menține în toate regiunile țării, cu maxime în general de peste 30 de grade, iar de mâine putem vorbi despre extinderea valului de căldură deasupra celei mai mari părți a țării, iar temperaturile vor crește de la o zi la alta”, a adăugat Georgescu.










