Tavaly 1205 panasz érkezett az Oktatási Jogok Biztosának Hivatalához, ebből 850 a köznevelés területéről - derült ki Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman 2025-ös éves beszámolójából, amit a Népszava szemlézett.Ahogyan írták, számos beadvány szól arról, hogyan sérthették meg pedagógusok a gyerekek jogait: az egyik esetnél például az óvónéni nem engedte ki az óvodást a WC-re az alvásidő alatt, de érkezett jelentés megalázásról, kiabálásról és szidalmazásról.„Olyan kövér a feladat, mint te” - mondta egy pedagógus a diákjának az egyik panasz szerint. Egy másik tanár pedig a következő jelzőkkel illette a gyerekeket a beadvány szerint: „szaros, hülye, sumák dög, zombi, hülye cigány, primitív, degenerált, hájas, dagadt, semmirekellő”, de olyan is volt, hogy megrángatott egy diákot, vagy könnyvel a fejére csapott.Több jelentés érkezett kortárs bántalmazásról is iskolákból és óvodákból, ezeknek nagy része verbális, tehát csúfolódás, fenyegetőzés, de előfordult a fizikai erőszak is, például lökdösődéssel, rugdosással.A legsúlyosabb jogsértés, ami nevelési-oktatási intézményben előfordulhat, a tanulók testi fenyítése, fizikai bántalmazása - hangsúlyozta az ombudsman és hozzátette: az emberi, állampolgári, gyermeki és tanulói jogok érvényesülése pedig nem függ attól, hogy a tanuló teljesíti-e kötelességeit az iskolában.Az összesítés szerint volt olyan beadvány, amelyben iskolaőrökre érkezett panasz, az egyik ilyen esetben az iskolaőr úgy kutatta át a tanuló táskáját, hogy az nem tudott róla. Egy szülő panaszkodott amiatt is, hogy az egyik iskolában elvárták a tanárok, hogy az osztályok megajándékozzák őket születésnapra, karácsonyra és más alkalmakkor is. A jelentésből kiderült, hogy panasz érkezett amiatt is, hogy több iskolában nem kapják meg a szükséges ellátást a sajátos nevelési igényű gyerekek.833 panaszt nyújtottak be szülők, tanulók és egyetemi hallgatók 154-et, oktatók és intézményvezetők 92-t. Ezeket áttekintve az ombudsman összesen 598 állásfoglalást, tájékoztatást, 5 ajánlást, 1 jogalkotási javaslatot fogalmazott meg, 8 esetben saját hatáskörben oldották meg a problémát. Aáry-Tamás Lajos 495 panaszt elutasított a hatáskör hiánya miatt, 111 ügy még folyamatban volt, amikor a jelentés készült – írta a Népszava. https://hvg.hu/elet/20260527_hintalovon-gyermekjogi-jelentes-gyurko-szilvia-orokbefogadas-korhazban-hagyott-csecsemok-szolo-utca-botranyNyitóképünk illusztráció. Fotó: AFP / Ian Nolan