Analiză Le Monde, via Rador: Deși este aplaudată la festivalurile internaționale, prin cineaști precum Cristian Mungiu, laureat al celei de-a doua Palme d’Or la Cannes în luna mai, cinematografia românească se confruntă cu dificultăți în găsirea finanțărilor și în menținerea sălilor de cinema deschise. Totuși, primirea de care s-a bucurat ultimul film al regizorului, „Fjord”, oferă motive de speranță.
- articolul continuă mai jos -
În sâmbăta de 13 iunie, cinematograful Europa din București era arhiplin. Spectatorii deja așezați ronțăiau floricele, iar coada se întindea până pe trotuarul bulevardului Moșilor. Filmul proiectat în avanpremieră nu era unul oarecare: Fjord, regizat de Cristian Mungiu, câștigase Palme d’Or la Festivalul de la Cannes pe 23 mai.
Lucia (care nu dorește să-și facă public numele de familie) a venit special în acest cinematograf de cartier, care i-a marcat copilăria, pentru a vedea filmul. Ea este mândră de Cristian Mungiu, pe care îl numește „regizorul nostru”:
„Este o idee bună că s-a organizat o avanpremieră într-un cinematograf mic ca acesta și nu doar în cele din marile centre comerciale.”






