România este singura țară din UE unde motorina s-a scumpit în luna mai și prețurile din benzinării continuă să crească și în luna iunie, deși pe plan mondial cotațiile petrolului sunt în scădere. Explicația acestui paradox negativ duce spre Guvern.

Marți, un litru de benzină standard costă în stațiile Petrom 8,52 lei, iar în restul marilor lanțuri – Rompetrol, OMV, MOL, Lukoil – costă 8,58 lei, potrivit aplicației Monitorul Prețurilor Carburanților. Motorina se vinde cu 9,08 lei pe litru la Petrom și cu 9,14 lei la Rompetrol, Lukoil, MOL și OMV.

Tot marți, cotația petrolului Brent, de referință pentru piața europeană, a scăzut la 77 de dolari pe baril, foarte aproape de nivelul de dinainte de războiul din Iran, după vârful de 120 de dolari pe baril din aprilie.

În luna iunie, România a fost singura țară din UE unde motorina s-a scumpit comparativ cu luna anterioară, potrivit datelor Eurostat.

Guvernul a vrut să protejeze consumatorii, dar efectul a fost invers