Traficul navelor de marfă prin Strâmtoarea Ormuz a atins cel mai înalt nivel de la începutul războiului din Orientul Mijlociu. Cel puțin 36 de nave au trecut prin stâmtoare pe 22 iunie, potrivit companiei maritime Kpler, preluată de RadioSvoboda.
Înseamnă aproape o treime din traficul normal în timp de pace prin strâmtoarea strategică, care gestionează aproximativ o cincime din exporturile mondiale de petrol și gaze, conform companiei maritime.
- articolul continuă mai jos -
Traficul, inclusiv petroliere, transportoare de gaz și nave de marfă, a crescut de când Washingtonul și Teheranul au semnat săptămâna trecută un memorandum de înțelegere menit să pună capăt conflictului.
Înainte de acordul din 14 iunie, mai puțin de 10 nave de marfă treceau prin strâmtoare pe zi, după ce Iranul a închis-o pe 1 martie în urma atacurilor americane și israeliene. Din 15 iunie, numărul mediu de traversări zilnice a crescut la 21.














