V sedmnácti běhal mezi kanceláří a průmyslovkou a rozvíjel firmu. Nyní se jako jediný Čech dostal na školu, kam se hlásí na sto tisíc lidí z celého světa. Adam Kalina z Liberce popisuje, jaké výhody má podnikání v regionu a proč už neplatí, že „ajťák“ je asociál, jemuž stačí umět programovat.„Sbírka na studium mě naučila, že není špatně říct si o pomoc. Že to není něco, za co by se člověk měl stydět,“ popisuje dvacetiletý Adam Kalina z Liberce. V dubnu se jako jediný Čech dostal na mezinárodní Tetr College of Business, což se letos podařilo jen desetině procenta uchazečů z celého světa.
Pomohly mu k tomu mimo jiné pracovní zkušenosti, kterých má více než většina jeho vrstevníků – od šestnácti let pracuje jako IT vývojář, poslední dva roky střední školy zvládal při plném úvazku. Kromě toho podniká a rozvíjí aplikaci pro investory.
Na to, aby mohl za dva měsíce odletět do Indie, kde má jeho studium začít, mu ale chybí finance. I po získání školního stipendia potřebuje jen na první rok dalšího 1,1 milionu korun. Tyto peníze vybírá ve veřejné sbírce.
Než se k tomuto kroku, který mu prý zpočátku byl nepříjemný, odhodlal, zkoušel štěstí u různých firem a filantropů. „Spousta z nich mi řekla, že podobnou věc nepodporují. Jinde už je na žádost pozdě, deadline pro příští akademický rok byl třeba na konci února a přes to nejede vlak,“ shrnuje.















