Serghei Lavrov, la sediul Ministerului rus de Externe, Moscova, pe 18 februarie 2026.

Rusia consideră că Statele Unite s-au îndepărtat de rolul lor de „mediator imparţial” în negocierile în vederea opririi Războiului din Ucraina, denunţă marţi ministrul rus de Externe Serghei Lavrov, relatează AFP, conform News.ro.

„În ceea ce priveşte Statele Unite, judecând după faptele lor, ei par să renunţe la orice pretenţie la rolul de mediator imparţial şi să urmeze, din contră, o cale care constă în a intensifica presiunile sancţiunilor împotriva Rusiei”, a declarat el în faţa diplomaţilor străini, la Moscova.

După întoarcerea la putere a lui Donald Trump, Statele Unite se prezintă ca mediator în negocierile între Ucraina şi Rusia.

Aceste negocieri – care nu au condus, până în prezent, la vreun progres concret – sunt într-un punct mort de la lansarea Războiului în Iran de către Statele Unite şi Israel, la 28 februarie.