MOSKVA smatra da su Sjedinjene Države odstupile od svoje uloge "nepristranog posrednika" u pregovorima za okončanje rata koji traje više od četiri godine u Ukrajini, rekao je danas ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.

"Što se tiče Sjedinjenih Država, sudeći prema njihovim postupcima, čini se da napuštaju aspiraciju prema ulozi nepristranog posrednika i umjesto toga slijede put pojačavanja pritiska sankcijama na Rusiju", rekao je Lavrov stranim diplomatima u Moskvi.

Trump se vratio, pregovori zapeli

Od povratka Donalda Trumpa na vlast 2025., Sjedinjene Države pozicionirale su se kao posrednik u pregovorima između Kijeva i Moskve. Ti pregovori, koji do sada nisu donijeli nikakav konkretan napredak, u zastoju su od izbijanja rata na Bliskom istoku krajem veljače.

Inače nevoljko sklon podupiranju Kijeva, američki predsjednik izjavio je prošlog tjedna na summitu G7 u Francuskoj da Rusija "treba postići sporazum" te da Washington može ponovo uvesti sankcije koje su bile ukinute. Trumpov stav na summitu protumačen je kao neočekivani zaokret u korist Ukrajine.