Iulian Alexandru Georgescu, ofițer de poliție, subcomisar în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt – Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, a fost trimis în judecată în 17 iunie de procurorii DNA Olt, în stare de arest preventiv, sub acuzația de trafic de influență.

Anterior, procurorii au dispus sesizarea instanței de judecată, în baza dispozițiilor art. 483 din Codul procedură penală, cu acordul de recunoaștere a vinovăției inculpatului P.D.G., persoană fără calitate specială, pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la trafic de influență.

- articolul continuă mai jos -

„La începutul lunii octombrie 2024 și ulterior în luna februarie 2025, inculpatul Georgescu Iulian Alexandru, în calitatea menționată anterior, i-ar fi pretins unui administrator al unei societăți comerciale, prin intermediul inculpatului P.D.G., diferite sume de bani. Inițial, ar fi solicitat o sumă neprecizată, ulterior suma ar fi fost stabilită la 4.000 – 5.000 de euro, iar în final majorată la 6.000 de euro.

În acest context, inculpatul ar fi lăsat să se creadă că are influență asupra unui alt ofițer de poliție, coleg de-al acestuia, precum și asupra unui magistrat și ar fi promis că va interveni pe lângă aceștia pentru a-i determina să dispună o soluție favorabilă într-un dosar penal în care administratorul respectiv era cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de evaziune fiscală”, susțin anchetatorii.