Az Országgyűlés kedden elfogadta az üzemanyagárak szabályozását átalakító törvényt, amely kivezeti a hatósági árakat, de rendkívüli helyzetben újra bevezethetővé teszi azokat.
A parlament 130 igen szavazattal elfogadta az árak megállapításáról szóló törvény és a kőolajtermékek biztonsági készletezésének módosítását, amely alapvetően átalakítja az üzemanyagárak szabályozását.
A jogszabály egyik legfontosabb eleme, hogy megszünteti az üzemanyagokra vonatkozó hatósági árakat, mivel a piaci árak már elérték vagy egyes esetekben alá is mentek ezeknek a szinteknek. Ugyanakkor felhatalmazást ad a kereskedelempolitikáért felelős miniszternek arra, hogy rendkívüli piaci helyzetben – a fogyasztók védelme érdekében – ismét hatósági árat vezessen be benzinre és dízelre.
A törvény részletesen szabályozza az ellenőrzést és a szankciókat is: jogsértés esetén akár 100 ezer és 150 millió forint közötti bírság szabható ki, ismételt szabályszegésnél pedig ideiglenesen be is zárhatják a töltőállomásokat.
A módosítások kiterjednek a stratégiai kőolaj- és üzemanyagkészletek felhasználására is. A jövőben a miniszter rendeletben határozhatja meg a készletek felszabadításának feltételeit, az ellátás sorrendjét, illetve akár fogyasztáskorlátozó intézkedéseket is elrendelhet.










