Pensionar german, FOTO: Fernando Gutierrez-Juarez / DPA / Profimedia

O comisie germană pentru pensii, numită de cancelarul Friedrich Merz, a propus creșterea treptată a vârstei de pensionare din țară și introducerea unui fond de pensii de tip suedez, ca parte a reformelor menite să facă față unei populații îmbătrânite, transmite marți agenția Reuters.

Raportul comisiei, prezentat marți, a cerut înființarea unui fond modelat după sistemul de pensii din Suedia, cu contribuții obligatorii din partea angajaților și angajatorilor, care ar urma să fie investite în active financiare pentru a plăti pensiile viitoare.

„Scopul este de a consolida pensia de stat prin introducerea unei pensii suplimentare, obligatorii, cu alocare individuală și finanțare prin capitalizare”, a spus Merz la o conferință de presă în cadrul căreia a fost prezentat raportul, care urmează să fie dezbătut de guvernul de coaliție.

Sistemul actual din Germania, în care pensiile celor retrași din activitate sunt plătite din contribuțiile angajaților la sistem, se confruntă cu probleme tot mai mari pe măsură ce populația îmbătrânește, iar raportul dintre numărul de angajați și cel al pensionarilor se reduce.