Magyar Péter egyik fontos jelmondata volt a kampányban, hogy Orbán Viktor 16 éves kormányzása alatt Magyarország vált a legkorruptabb – egyben a legszegényebb – országgá az Európai Unióban. Mennyire és milyen módon korrupt valójában az ország?

A korrupciónak sokféle formája létezik, de a legdominánsabb egyértelműen az állam NER általi foglyul ejtése Magyarországon. Manapság azt szoktam mondani, hogy az állam dinasztikus foglyul ejtése történt, különösen az utóbbi 5–10 évben. Repkednek a számok az ügyben, hogy mennyi közpénz vesztette el közpénz jellegét: 10 ezer milliárd forintnál is nagyobb összegről van szó, de akad, aki 20 ezer milliárdról vagy még többről beszél. Egyes számítások szerint a magyar gazdaság 30 százaléka NER-es szereplők, cégek ellenőrzése alatt áll, ami óriási arány. Az összegszerűen hatalmas korrupció viszont nem jelenti azt, hogy nagyon sokan lennének a kedvezményezettjei.

Nem arról van szó, hogy hivatalnokok lépten-nyomon borítékokat fogadnak el. Az állam működése minőségbeli változáson ment át: a komplett formális intézményrendszer funkciója, az újraelosztó mechanizmus lett átállítva arra, hogy egy szűk, informálisan, családilag vagy baráti szálakon is összefonódó hatalmi kört szolgáljon ki a társadalom érdekei helyett.