Un cuplu de cetățeni români a fost condamnat în Elveția pentru o amplă fraudă împotriva sistemului de asigurări sociale, transmite Mediafax.

Cei doi au obținut ilegal indemnizații și alte beneficii în valoare de peste 290.000 de franci elvețieni. Instanța a dispus și expulzarea lor din țară pentru o perioadă de 12 ani, relatează Tagblatt. Dosarul a fost judecat de Tribunalul Districtual din Wil, după ce procurorii au încheiat cu inculpații o procedură simplificată. Instanța a verificat legalitatea acordului și a confirmat pedepsele stabilite.

- articolul continuă mai jos -

Potrivit anchetatorilor, cei doi acceptau locuri de muncă prin intermediul agențiilor de muncă temporară. La scurt timp după angajare, susțineau că au fost victimele unor accidente. În cele mai multe cazuri, afirmau că au căzut pe scări și au suferit contuzii.

În baza acestor declarații, obțineau concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă. Când medicii solicitau investigații suplimentare sau refuzau prelungirea concediilor, cei doi schimbau medicul. Astfel, verificările erau reluate, iar perioada concediilor medicale era prelungită.