Secretarul general al PNL, Robert Sighiartău, a declarat luni, după ce Guvernul Veștea nu a obținut votul de învestire în Parlament, că liberalii care au votat împotriva poziției partidului că „nu mai pot să dea ochii cu alegătorii liberali”. Liderul liberal i-a cerut demisia președintelui Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, „unul dintre marii responsabili ai acestei crize”.

El a afirmat că PNL a propus două variante pentru depășirea blocajului politic: un guvern minoritar condus de PSD sau un guvern minoritar condus de PNL împreună cu USR și UDMR.

„Partidul Național Liberal, încă de la început, a spus foarte clar că această criză nu ar fi trebuit să aibă loc. De aceea, în acest moment, după 48 de zile de criză, Partidul Național Liberal face un apel la responsabilitate și, în urmă cu 10 zile, Partidul Național Liberal a oferit soluții clare pentru România: fie guvern minoritar condus de Partidul Social Democrat, fie un guvern minoritar condus de Partidul Național Liberal împreună cu partidele partenere USR și UDMR. Trebuie clarificată direcția politică a României. De aceea, îi solicităm președintelui României să convoace consultările, conform Constituției României, astfel încât în câteva zile să avem un Guvern învestit, care este în slujba românilor”, a spus Sighiartău.