Sorin Grindeanu, la ședința PSD de la Palatul Parlamentului Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
PSD nu fuge de responsabilitatea guvernării dacă președintele Nicușor Dan îi va încredința mandatul în urma unor noi consultări, a declarat liderul partidului, Sorin Grindeanu, la ieșirea din ședința de plen în care se votează pentru Guvernul Veștea.
Întrebat cât de dezamăgit este de rezultatul votului din această seară, având în vedere că, deși încă nu se cunoaște oficial, Guvernul Veștea are șanse minime să treacă după decizia parlamentarilor AUR de a nu-l susține, liderul PSD a răspuns: „Stați, se votează în continuare, dar eu pot să vorbesc (…) în numele Partidului Social Democrat, care a înțeles responsabilitatea acestui vot, și anume aceea de a oferi României un guvern stabil, un guvern care să intre rapid în pâine”.
„Mai avem 70 de zile până când se închide PNRR, iar România are de recuperat foarte mulți bani. Partidul Social Democrat, așa cum am spus, a votat, toți colegii mei, o să vedem rezultatul votului”, a continuat Sorin Grindeanu.
El a evitat să spună dacă, în opinia sa, Adrian Veștea a greșit când s-a deplasat la sediul AUR pentru negocieri cu partidul lui George Simion.











