HENRY NICHOLLS / AFP
Keir Starmer brit miniszterelnök 2026. június 22-én reggel Londonban, a Downing Street 10. szám előtt bejelentette lemondását.
Keir Starmer brit miniszterelnök hétfő délelőtt bejelentette, hogy lemond a kormányfői posztról, és erről tájékoztatta Károly királyt is. A kérdés most az, hogy miként választják ki az utódját, miközben mindenki számára nyilvánvaló, hogy az új – Starmerhez hasonlóan munkáspárti – miniszterelnök Andy Burnham lesz, aki manchesteri polgármesterként a múlt héten megnyert egy időközi választást, legyőzve szélsőjobbos ellenfeleit. Úgy tűnik, a Munkáspárt elitje Burnhamben látja az esélyt, hogy az omladozó brit kétpártrendszer baloldalát megmentse az összeomlástól.
Feltehetően Andy Burnham munkáspárti politikus személyében tíz év alatt a hetedik miniszterelnök juthat kormányra az Egyesült Királyságban, miután Keir Starmer szintén munkáspárti kormányfő hétfőn bejelentette: lemond a posztjáról. Starmer döntéséről tájékoztatta III. Károly királyt is. A távozó miniszterelnök remegő hangon, könnyes szemmel köszönt el a választóitól.
A brit közszolgáltatások állapotát jól illusztrálja, hogy Starmer várható utóda, aki Manchesterből éppen hétfőn érkezett vonaton Londonba, jelentős késéssel futott be a fővárosi pályaudvarra. Andy Burnham már ezt megelőzően bejelentette: indulni kíván abban a versengésben, amely Starmer utódlásáért folyik majd.












