Lucrările de modernizare a căii ferate Lugoj – Timișoara Est au ajuns la un stadiu de 74,35%, pe fondul suspendării temporare a traficului feroviar, relatează tion.ro. Pe segmentul de aproape 54 km, circa 10 km de linie modernizată sunt deja în circulație.
Pentru a facilita lucrările de reabilitare a căii ferate, circulația feroviară dintre Lugoj și Timișoara a fost suspendată la începutul acestei luni. Constructorul a profitat de acest lucru, iar șantierul celor aproape 54 de kilometri de autostradă a ajuns la un stadiu fizic de 74,35%. Pe șantierul Lotului 2 Lugoj – Timișoara Est, parte a proiectului de modernizare a liniei feroviare Caransebeș – Timișoara – Arad, lucrările continuă pe o lungime de 53,91 km, în județul Timiș. Stadiul fizic al proiectului a ajuns la 74,35%, iar lucrările sunt în derulare.
- articolul continuă mai jos -
Intervențiile vizează modernizarea infrastructurii și suprastructurii feroviare, lucrări la terasamente, drenaj, instalații feroviare, aparate de cale, poduri, podețe, peroane, copertine și elemente de protecție a mediului. În zona Topolovăț, aproximativ 10 km de infrastructură modernizată au fost deja deschiși circulației”, precizează CFR Infrastructură, care vine și cu noi imagini de pe șantier.








