Grupul de Dialog Social este prima organizaţie care a avansat numele lui Nicuşor Dan pentru Cotroceni, după anularea alegerilor prezidenţiale în 2024. Acum, profesorul universitar Vlad Alexandrescu, preşedintele ONG-ului, vorbeşte, într-un interviu pentru publicul HotNews, despre dezamăgirile primului an cu Nicuşor Dan, dar şi despre greşelile guvernului Ilie Bolojan.

Vlad Alexandrescu, preşedintele Grupului de Dialog Social, îi reproşează preşedintelui Nicuşor Dan că nu s-a delimitat suficient de ferm de legionarism şi spune că se aştepta ca el să fie „un educator al României”.

„Mi-ar fi plăcut ca primul gest, odată instalat ca președinte, să fi fost acela de a merge într-o clasă de gimnaziu și să țină o lecție de matematică. Să demonstreze o teoremă”, spune profesorul.

În interviu, evaluarea sa este mult mai dură în privinţa fostului Executiv, despre care spune că PSD a avut dreptate să-l prăbușească. Și explică de ce.

Vlad Alexandrescu, Foto: Facebook – Vlad Alexandrescu