Monica Anisie, la o dezbatere privind rezultatele testelor PISA, la Biblioteca Centrală Universitară din București, în 16 decembrie 2019. Inquam Photos / George Călin
Monica Anisie, parte din autointitulata „facțiune conservatoare din cadrul PNL”, a declarat luni că nu intenționează să demisioneze din partid și susține că a acceptat să facă parte din Guvernul Veștea, propusă ca ministru al Educației, pentru că îi pasă de acest sector.
După ce a fost audiată în comisiile de specialitate din Parlament, unde a primit aviz pozitiv, Monica Anisie a declarat că își dorește ca sistemul de educație „să arate altfel”.
„Eu la momentul acesta încă sunt membru al Partidului Național Liberal. Nimeni nu poate contesta lucrul acesta. (…) Din punctul meu de vedere, așa cum am declarat, am acceptat acest mandat tocmai pentru că îmi pasă de Educație, îmi pasă de ceea ce se întâmplă în sistem și dumneavoastră zilnic prezentați tot felul de știri cu situații neplăcute din sistem”, a declarat ea, la Parlament, citată de Agerpres.
Anisie: PNL a devenit un SRL cu acționar unic








