O secțiune din Autostrada Transilvania va fi deschisă în luna iulie, iar până la final de an încă o porțiune de la nord-vest de Cluj-Napoca va fi și ea pusă în circulație. Termenul inițial pentru ambele tronsoane era 2023.
„Încă puțin și circulăm pe un nou sector de autostrada Transilvania în Sălaj”, a anunțat secretarul de stat în Transporturi Horațiu Cosma.
Este vorba de 12 kilometri din A3 dintre Zimbor și Poarta Sălajului, „un sector relativ scurt ca lungime, dar unul dintre cele mai dificile construite până acum pe A3”.
Pe Autostrada Transilvania, între Nădășelu, Zimbor și Poarta Sălajului, constructorul român UMB lucrează din 2021 pe circa 42 km de autostradă. Tronsoanele de autostradă trebuiau să fie gata acum aproape 3 ani. Secretarul de stat spune că proiectul a avut parte și de „provocări tehnice”
„Vorbim despre o autostradă care traversează dealurile provocatoare ale Transilvaniei prin lucrări impresionante de infrastructură: viaducte cu o lungime cumulată de peste 3 kilometri și înălțimi de până la 50 de metri; peste 5 milioane de metri cubi de excavații; aproximativ 4 kilometri de ziduri de sprijin; sute de ancore și mii de drenuri; numeroase lucrări de consolidare menite să stabilizeze dealurile și să asigure durabilitatea autostrăzii pe termen lung”.








