A Zöld-foki Köztársaságnak – Magyarországon gyakrabban használt nevén a Zöld-foki-szigeteknek – nincs túl nagy és dicsőséges futballmúltja: a Portugáliától való függetlenségét csak 1975-ben elnyerő ország labdarúgó szövetsége csak 1986-ban csatlakozott a FIFA-hoz és az Afrikai Labdarúgó-szövetséghez. Történetesen egyébként abban az évben, amikor magyar válogatott utoljára szerepelt világbajnokságon.

Azóta eltelt negyven év, a magyar futball még mindig el-elvakargatja az irapuatói 0-6-ot, a zöld-foki-szigetekiek viszont túlléptek az 1-5-ökön és 0-4-eken – összesen öt négygólos vereségük volt, a legutóbbi 2023-ban Algériában –, és kijutottak a 48 csapatosra bővített idei világbajnokságra. Méghozzá nem is olyan könnyen nyerhető csoportból, mint Tunézia, hanem például a legutóbbi vb-n brazilokat legyőző, tavaly Afrikai Nemzetek Kupája-negyeddöntős Kamerun előtt.

A Kék Cápák (portugálul Tubarões Azuis) becenevű válogatott az idei világbajnokságon újoncként egészen fantasztikus teljesítményt nyújtott. Előbb 0-0-s döntetlent játszott, főleg Vozinha kapusnak köszönhetően a spanyolokkal a FIFA-világranglista 67. helyén álló csapat – ennél csak négyen vannak hátrébb a mostani világbajnoki mezőnyből –, majd magyar idő szerint hétfő hajnalban Uruguay ellen szintén döntetlent játszott, megszerezve a válogatott első vb-gólját (és a másodikat is). Két forduló után, ahogy mondani szokták, a papírformára rácáfolva 2 pontjuk van, és az elvileg legkönnyebb, Szaúd-Arábia elleni meccsre úgy készülhetnek, hogy ha nyernek, biztosan továbbjutnak, de akár a döntetlen is elég lehet ehhez.